Najczęstsze pytania dotyczące żałoby

2016-11-15 14:01:14

•     Czy każdy tak samo przechodzi żałobę?

Nie, każdy przeżywa żałobę na swój sposób. Nawet w tej samej rodzinie  poszczególne osoby różnie jej doświadczają. Jesteśmy inni, nasze emocje mają różne nasilenie, w indywidualny sposób radzimy sobie z nimi. Każdy ma swój rytm przeżywania żałoby i należy dać sobie do tego prawo, a inni powinni to uszanować.


•     Ile trwa żałoba?

W literaturze można przeczytać, że rok lub dwa lata  – tyle trzeba do zakończenia żałoby. Nie da się jednak jednoznacznie określić czasu trwania żałoby. To kwestia indywidualna, jak szybko ktoś zaakceptuje śmierć bliskiej osoby, przejdzie wszystkie etapy żałoby i znowu zacznie cieszyć się życiem.


•     Czy żałoba się kiedyś skończy?

Tak, przyjdzie taki dzień, kiedy wrócisz do życia. Należy jednak pamiętać, że smutek po stracie będzie się odzywał w Tobie całe życie. Pojawiać się będzie w momentach szczególnie dla Ciebie ważnych lub przy okazji świąt rocznicowych. Życie po stracie  całkowicie się zmieni. Można jednak odkryć w nim nowy sens i odzyskać szczęście. A zatem już nigdy nie będzie takie samo, ale może być równie dobre i szczęśliwe.


•     Czy leki pomagają w żałobie?

Żałoba to naturalna reakcja na stratę bliskiej osoby, nie wymaga leczenia farmakologicznego. Owszem, leki mogą złagodzić niektóre objawy towarzyszące żałobie, ale nie mogą wyleczyć przyczyny, to znaczy straty samej w sobie. Bardzo ważne, aby nie zagłuszać bólu, bo on i tak ostatecznie musi być przepracowany. Ewentualną potrzebę wdrożenia leków skonsultuj z lekarzem.


     Kiedy uporządkować rzeczy po zmarłej osobie?

Sam musisz zadecydować, czy już możesz uporządkować rzeczy zmarłej osoby. Przyjdzie taki moment, kiedy będziesz gotowy pożegnać się z rzeczami i pamiątkami po zmarłym. Staraj się nie ulegać presji innych, aby pozbywać się rzeczy. Wiele osób przekazuje ubrania i mniej znaczące przedmioty potrzebującym. To daje im poczucie, że zrobili coś dobrego. Niektórzy mają problem z porządkowaniem rzeczy po zmarłym; czują się tak, jakby wyrzucali zmarłego. Pamiętaj, bliskiej osoby już nie ma. 


•     Czy muszę ubierać się na czarno, kiedy jestem w żałobie?

Kulturowo kolor czarny jest powiązany z żałobą. Wiele osób ma taką potrzebę, aby ubierać się na czarno, to dla nich oznaka żałoby, przeżywanego smutku. Niektórym wydaje się, że to ważne  dla zmarłej osoby. Inni odnoszą wrażenie, że czerń separuje ich  od świata zewnętrznego albo przed nim chroni. Pamiętaj jednak, że każdy przeżywa żałobę indywidualnie i jeżeli nie chcesz ubierać się na czarno, masz do tego prawo. To Ty wiesz najlepiej, co dla Ciebie dobre i czego w tym momencie potrzebujesz. 


•     Powrót do pracy, szkoły – jak sobie z tym poradzić?

Po stracie bliskiej osoby musimy wrócić do obowiązków. Dobrze jest zadbać o siebie i zaplanować swój powrót, warto porozmawiać z nauczycielem lub szefem. Poinformuj ich o tym, że straciłeś bliską osobą, ustal, kto powinien porozmawiać na ten temat z Twoimi kolegami i współpracownikami, a także ile informacji chcesz im przekazać. Taka rozmowa jest ważna, wspólnie możecie na jakiś czas inaczej podzielić się zadaniami. Postaraj się opisać, co czujesz, poproś o wyrozumiałość, bo przez pewien czas nie będziesz mógł tak jak wcześniej zaangażować się w pracę. W początkowej fazie żałoby wiele osób ma problemy z koncentracją. Warto, aby przełożeni i nauczyciele wiedzieli, co się z Tobą dzieje. 


•     Poczułem ulgę – czy to coś złego?

Wiele osób po śmierci kogoś bliskiego odczuwa ulgę. Szczególnie wtedy, gdy opiekowali się kimś przewlekle chorym. Nie należy wstydzić się tych uczuć, ponieważ są zupełnie normalne. To nic złego i nie oznacza przecież, że życzyłeś temu komuś śmierci. 


•     Święta i rocznice – jak przeżyć ten trudny czas?

Pierwszy rok po stracie bliskiej osoby jest bardzo trudny. Wszystko robisz pierwszy raz bez zmarłego. Szczególnie trudne mogą okazać się rocznice, wakacje czy święta. Silne emocje często pojawiają się kilka tygodni czy dni przed danymi wydarzeniami. Warto wcześniej się zastanowić, jak chciałbyś spędzić ten trudny czas. Zrób to wspólnie z rodziną, tak aby wszyscy w tym okresie czuli się swobodnie, a spotkania nie stały się smutnym obowiązkiem. Spróbuj zmienić swoje zwyczaje, odwiedź nowe miejsca. Niektórzy znajdują ukojenie w odwiedzaniu grobu bliskiego czy w spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi, podczas których wspomina się bliską osobę.

 

« powrót

Wyszukiwarka

Kategorie

Brak kategorii